Anasayfa » Online Oyunlar » MMORPG Oyunları » Minecraft: Online Hayatta Kalma
Minecraft: Online Hayatta Kalma

Minecraft: Online Hayatta Kalma

Minecraft, üç yaş üstü oyuncuları için java tabanlı Windows, Solaris, Linux, Mac OS, Android ve Xbox 360 platformlarını kapsayan bir sandbox oyunudur. Oyunun şimdiki bilinen anlamıyla yapımcı ve yayıncıları Mojang şirketi yani '' Mojang Specifications ''. Grafikleri ne kadar az ise kalitesi ise o kadar çok ve eğlenceli. Minecraft, Türkçe adıyla '' Kendi İşim, Benim Zanaatim '' anlamına geliyor. Adından da anlaşılacağı üzere kendimiz bir şeyler yapabiliyor ve vuruyor, kırıyor, düzeltebiliyoruz. Kısacası minecraft demek, ıssız bir orman, kutup yada çölde tek başınıza hayatta kalmak demek. Tek başınıza demişken elinizde hiç bir malzeme yokken tek başınıza kalıyorsunuz. Yiyeceğinizi hayvan öldürerek, evinizi odun kırarak, silahınızı madene…

Review Overview

Grafik
Ses
Oynanabilirlik

ÇOK İYİ !

User Rating: 4.28 ( 32 votes)
90

Minecraft, üç yaş üstü oyuncuları için java tabanlı Windows, Solaris, Linux, Mac OS, Android ve Xbox 360 platformlarını kapsayan bir sandbox oyunudur. Oyunun şimdiki bilinen anlamıyla yapımcı ve yayıncıları Mojang şirketi yani ” Mojang Specifications ”. Grafikleri ne kadar az ise kalitesi ise o kadar çok ve eğlenceli.

Minecraft, Türkçe adıyla ” Kendi İşim, Benim Zanaatim ” anlamına geliyor. Adından da anlaşılacağı üzere kendimiz bir şeyler yapabiliyor ve vuruyor, kırıyor, düzeltebiliyoruz. Kısacası minecraft demek, ıssız bir orman, kutup yada çölde tek başınıza hayatta kalmak demek. Tek başınıza demişken elinizde hiç bir malzeme yokken tek başınıza kalıyorsunuz. Yiyeceğinizi hayvan öldürerek, evinizi odun kırarak, silahınızı madene girerek gibi işlerle karşılıyorsunuz. Hilesiz bir minecraft eğlenceli bir minecraft demektir.

Oyun minecraftın websitesinde yaklaşık 20 dolara satılmakta, ancak oyunun yapımcısı Notch (takma adıyla) paranız olmadığı sürece korsan oynamanıza izin veriyor. :) Ancak oyun kalitesini öyle belli ediyor ki 7,000,000 den fazla kişi oyunu satın aldı.

İsterseniz kısaca oyunumuza bakalım, minecraft tema olarak yeşil renkleri kullanmakta. Oyuna başladığımız da Steve ile başlıyoruz, eğer ki oyunu satın aldıysak bu karakteri yani skinini (dış görünüş) değiştirebiliyoruz.

2013-05-04_21.45.33(Oyunun ana menüsünden bir kare)

Oyuna başaldığımız da şansımıza bir orman, çöl, soğuk iklim yada yağmur ormanlarında olabiliriz bu tamamiyle şansa bağlı belkide oyunun içindeki bot dediğimiz karakterler yani köylülerin yanında doğabilir ve onların evini istila edebiliriz. :) Eğer ki bu kadar şanslı değilsek hemen bir ağaca saldıralım ve gece olmadan önce evimizi yapmaya koyulalım çünkü gece olunca iskelet, dev örümcek, zombi ve creeper (patlayan yaratık) gibi korkunç canavarlar yanımıza geliyor.

2013-05-04_21.46.00(Oyunda ağaç keserken bir kare)

Oyunda odunlarımızı kestikten sonra envanterimizde odunları tahtaya tahtayıda çalışma masasına çevirip kılıç, zırh gibi şeyler üretebiliriz. Başlangıçta hemen bir balta üretelim ki ağaçları daha hızlı keselim. Her araç gerecin farklı bir özelliği var ve bu özellikler madeni daha hızlı kesme, canavardan korunma defansı arttırma gibi şeyler diyebiliriz.

2013-05-04_21.49.27(Oyunda balta yaparken bir kare)

Minecraft ‘ ı sadece hayatta kalma olarak algılamayın, isterseniz creative (yaratıcı) moduyla sınırsız eşyalarla güzel evler yada beceri gerektiren haritalar yapıp İnternet ortamında paylaşabilirsiniz. (mesela online oynuyalim :))

Oyunu oynamayı ve neylerin nasıl yapılacağını öğrendikten sonra emin olun oyunu bırakamayacaksınız, yeni yeni evler yapacak tuzaklar yapmaya başlayacaksınız, çiftlik yapıp, hayvan avlayıp exp kazanıp oyunun bilinmeyen yerlerini keşfetmek kadar hoş ve eğlenceli bir şey yok.

2013-05-04_21.51.42(Oyunda kendimizi geliştirirken bir kare)

Şimdide diyeceksiniz hep tek kişilik hep tek kişilik nereye kadar, işte bu sorunun cevabını duyunca sevineceğinizden eminim çünkü oyunun multiplayer (çok kişilik) versionuda mevcut isterseniz arkadaşınız sunucu (server) kurar ikiniz o serverden oynarsınız isterseniz de minecraft fan larının açtığı serverlerde oynar ve çok kişilik ortamlarda yeni maceralara ve eğlencelere yelken açarsınız.

Oyunun kendine özel yada minecraft fanlarının yaptığı özel mod (oyun eklentilerini) indirip eğlencenize eğlence katabilirsiniz. Örneğin at eklentisiyle at üzerinde dev örümcekleri yay ile öldürmek nasıl bir duygudur sizce. :)

Oyunda evinizin içini istediğinizi gibi tasarlayabilirsiniz artık bu size kalmış ancak evin içine koyacağınız malzemeleri önceden temin etmek ve çalışma masasında düzenlemeniz gerekmektedir.

2013-05-04_21.59.19(Evin içinden bir kare)

Oyunda nether (cehennem) gibi yerler mevcut. Özel bloklarla nether geçitini yapıp nethere ulaşan kullanıcılar genellikle profesyoneller oluyor, netherden sonraki kademe ise oyunun biteceği kademe ve enderman ile ejderhaların bulunduğu bölge eğer orada ejderhayı öldürürseniz oyunu tamamıyla bitirmiş olursunuz.

minecraft-ender-dragon(Enderdragon ‘ dan bir kare)

Sonuç olarak grafikleriyle dalga geçilecek bir seviyede olsa bile (pikseller sayılıyor) oynayış, eğlence, sürekleyicilik ve sıkmadan bizi sonuna kadar götürmesiyle minecraft da kısa sürede oyun severlerin gözdesi olmuştur ve olmaya devam edecek gibi duruyor. Mojang ekibinin yeni projeleride bu yönde olacak gibi.

2013-05-04_22.20.11(Onlineoynayalim.com özel resim)

city-hall

minecraft-town

minecraft1(Hayran haritalarından kareler)

Siz de kendi tasarımınızı  Online Oyun Forumumuzda yayınlayabilir ve diğer Minecraft hayranlarıyla paylaşabilirsiniz.

Eğer ki kendinizi geliştirir ve redstone ustaları olursanız, gerçek hayatta gerçek para ile iş bile bulabilirsiniz. Mojang ‘ ın gelecek kampanyasına göre en iyi haritalar yada en iyi mucitler gibi yarışmalar düzenlecek.

*Redstone ustası: İcatlık işler

Yorum Yap

comments

3 yorum

  1. nasıl oyunu oynayacağız?

  2. abi diyonda nasıl online oynayabiliriz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>